آجر رستیک
آجر رستیک چیست ؟

در گذشته‌های خیلی دور (البته، نه خیلی خیلی دور، منظورمان چیزی نزدیک به 15 سال پیش است!) اگر شما تصمیم می‌گرفتید از یک نمای آجری برای ساختمانتان استفاده کنید، کارتان ساده بود. چرا که آجری به اسم آجر زرد یا همان آجر نما رسی در اختیارتان بود و انقدر تنوع به اندازه ی الان نبود. کاری که نیاز به هزینه و زمان بسیار زیادی نداشت. اما امروزه دیگر اوضاع کمی فرق می‌کند.

به لطف مدل های جدید در صنعت آجر نما شما می‌توانید زیباترین و جذابترین مدل آجر نما را انتخاب و بنا به سلیقه ی خود از آنها استفاده کنید . به این ترتیب، همۀ هم و غم شما این خواهد بود که بهترین برند و مدل آجرنما را پیدا کنید و بعد شروع به کار کنید.

اما با توجه به اینکه هنوز منبع درستی در زمینه کیفیت آجرنما ها و انتخاب آنها نیست، ما تصمیم گرفتیم خودمان دست به کار شویم و تمام دانش خود در این زمینه را در اختیار شما قرار بدهیم. در این سری مقالات، شما قرار است درباره آجر رستیک و مشخصات فنی آن بخوانید. از هم اکنون امیدواریم که آنچه در اینجا می‌آید، بتواند به شما در مسیرتان به سوی نمای زیبای آجری کمک کند.

آجر رستیک چیست و چه کاربری دارد؟

زمانی که شما قصد اجرای یک نما با سبک و سیاق سنتی را دارید، انواع آجرها به شما ( معمولا از طریق نما کاران یا آنچه در نقشه نما نوشته شده است ) پیشنهاد می شود که نمای خود را با آن طراحی کنید.آجری که با آن بتوانید یک سبک سنتی را با فضای مدرنیته الان پیوند دهید , چیزی جز آجر رستیک نسوز نمی تواند باشد.آجر نسوز رستیک از خاک نسوز درست شده است.همه هدف تولید کنندگان آجر و آجر نما در این می باشد که چیزی را تولید کنند که نزدیک به طبیعت باشد. تمامی زیبایی آجر نمای مدرن و جدید در این است که نمای ساختمان به گونه ای شده که گویی یک تکه از کوه را به نمای ساختمان چسبانده اید.تا یادم نرفته بهتون بگم ؛ کلمه روستیک ( رستیک ) به معنی روستایی یا دهاتی می باشد.اینکه آجرنما بصورت بی نظم و ناهماهنگ تولید می شود علتش مشابه کردن آن با صخره یا کوه است. با انتخاب طرح های بی نظم آجرنمای رستیک یک تکه از کوه را به ساختمان تان بچسبانید.

تولید آجر نما رستیک

در ابتدا آجر نسوز نما در رنگ و ابعاد مختلف تولید شده و بعد از تمام شدن مراحل تولید اجر نسوز نما، این محصول با دستگاهی با فشار آب روی آجر نسوز چندین مرحله را انجام می دهند که سطح آجر نما نسوز به صورت دانه دانه شدن و نا منظم کردن این آجر نسوز شکل زیبایی را به دست می آورد که این فرآیند تولید آجر نما نسوز رستیک می باشد،که بعد از پایان یافتن این مرحله و پس از خشک شدن این محصول در کارتن چیده شده و بسته بندی می گردد.

انواع آجر نما رستیک

آجر نما رستیک در مدل ها و طرح های مختلف تولید می شود اما بهترین مدل های آن مدل ساده ، ترکدار ، زبر  می باشد که جزء بی نظیر ترین مدل های آجر نسوز رستیک می باشند.این آجر رستیک در چهار رنگ پرطرفدتر بازار عرضه شده است.

رستیک

آجرنما قدیمی

آجر رستیک قرمز

رنگ قرمز آجر نما رستیک یکی از محبوب‌ ترین آجر هایی است که در نماهای بیرونی و داخلی ساختمان ها از آن استفاده می شود.

آجر رستیک ال ( آجر L رستیک )

بسیاری از طراحان و معماران، از آجر رستیک ال ( آجر L ) برای گوشه دیوار و نما استفاده می کنند که از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربرد آجر نما رستیک

آجر رستیک به دلیل ظاهری طبیعی و مقاومت بالایی که برخوردار است، کاربرد زیادی دارد که می توان موارد زیر را نام برد:

 •  دیوار داخلی
 •  نمای بیرونی ساختمان
 • اتاق خواب
 • پذیرایی
 • آشپزخانه

دیوار داخلی

آجر رستیک به دلیل تنوع رنگ و ابعاد، بهترین گزینه برای طراحی داخلی می باشد. طراحی دکوراسیون داخلی با این آجر برای افرادی که به سبک روستیک علاقمند می باشند ایده مناسبی به شمار می آید.

 • اکثر طراحان و معماران برای تزئین دیوار شومینه، دیوار پشت تلویزیون و دیوار آشپزخانه از این نوع آجر استفاده می کنند.
 • آجر رستیک در دیوار آشپزخانه با بندکشی سفید (بین کابینتی) کاربرد دارد.
 • آجر نما رستیک با ترکیب رنگی متفاوت و بندکشی سفید در دیوار داخلی کاربرد دارد.
 • آجر رستیک با بندکشی سفید در نمای داخلی با الگوی خاص به کار گرفته می شود.
 • یکی دیگر از کاربرد های آجر رستیک در طراحی دیوار داخلی با بندکشی تیره و ترکیب رنگی تیره و روشن می باشد.

 

نمای بیرونی ساختمان

 • اجرای آجر نمارستیک در نمای بیرونی با سبک سنتی
 • آجر رستیک ال برای دور پنجره ها کاربرد بالایی دارد که جلوه ی نمای ساختمان را بسیار جذاب می کند.

آجر رستیک در نمای پشت تلویزیون

استفاده از آجر نما رستیک در دیوار پشت تلویزیون یا همان تی وی وال فضای خانه را منحصر به فرد می کند. ساخت تی وی وال امروزه بین بسیاری از معماران و شاغلان صنعت ساختمان سازی رواج پیدا کرده است. بسیاری از کسانی که به فکر طرحی مدرن یا پست مدرن برای منزل خود هستند و از طرح های تکراری و کلیشه ای خسته شده اند به خرید آجر رستیک روی می آورند.

نصب آجر رستیک در دیوار پشت تلویزیون یا تی وی وال مخصوصا اگر آجر رستیک قرمز یا آجر رستیک سفید باشد جلوه ای کاملا متفاوت می دهد. اگر این طرح ها را با مبلمان مدرن و گلدان های زیبا تزیین کنید و از متریال هایی مانند چوب و طناب کنفی و ظروف سفالی و شیشه ای در تزیین آن بهره ببرید زیبایی آن را بی نقص کرده اید. نصب یک گلیم با طرح های عشایری ایرانی روی این دیوار کار را به نهایت خود می رساند.

آجر نما رستیک در دیوار اتاق خواب و نشیمن

به این نکته توجه داشته باشید که ترکیب آجر رستیک در کنار گل و گلدان های زیبا و مصنوعات چوبی و گلیم یا قالی و ظروف سفالی ترکیبی  بی نقص می باشد. خوبی آجر رستیک در این است که هم می توان از آن طرح سنتی بیرون کشید و هم طراحی مدرن را با آن کامل کرد. به همین دلیل آجر روستیک در نمای اتاق خواب اگر با فرنیچر و ست تخت خواب و آباژور مدرن همراه شود به شما نمایی مدرن می دهد. اگر از گلیم و فرش و لاله عباسی و پنجره های مشبک با شیشه های رنگی کنار آن استفاده کنید نمایی سنتی خواهید داشت.

یکی دیگر از کاربردهای عالی آجر نما رستیک استفاده از آن به عنوان دیوار برجسته است. در عکس روبرو، بافت متلاطم آجر، نمای چشم نوازی دارد. این نشان می دهد که چگونه می توانید با افزودن آجر به یک دیوار واحد، احساسی روستایی در یک فضای مدرن پیدا کنید.

آجر رستیک

مزایای استفاده از آجر رستیک

استفاده از این سبک آجرها معمولا برای ایجاد یک نمای چشم‌نواز مورد توجه قرار می‌گیرد، ضمن اینکه آجرهای رستیک از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند، کیفیت بالایی دارند، معمولا ضد حرارت هستند و در مقابل آتش سوزی و حوادث اینچنینی مقاومت بالایی دارند، ضد رطوبت بودن، ضد شوره بودن و مهمتر از همه نمای زیبای این آجرها باعث می‌شود که همیشه در زمره بهترین انتخاب‌ها قرار گیرند. ایجاد حس آرامش و سادگی، طرح و رنگ‌بندی متنوع، وجود ابعاد مختلف و کاربری متنوع از جمله دیگر مزایای آجرهای رستیک است.

تفاوت آجر رستیک و معمولی

شاید بتوان گفت مهمترین تفاوت این آجرها و آجرهای دیگر در شکل ظاهری آنها است، معمولا آجرها دارای یک ظاهر صیقلی و روغن خورده هستند که باعث می‌شود زیبایی کار دوچندان شده و در مقابل رطوبت و شوره مقاوم باشند از طرفی استحکام مناسبی دارند و همچنین می‌توان از آنها در محیط های گوناگون داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد.

آجر نما رستیک با هدف دست نبردن در ظاهر ساده و طبیعی مصالح ساختمانی تولید می‌شود، این سبک از آجرها معمولا به صورت طبیعی و یا با کمک دستگاه دارای سطح متخلخل می‌شوند، از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه سنگ هستند و به صخره های طبیعی نیز شباهت زیادی دارند، در این آجرها معمولا از روغن‌های محافظ استفاده نمی‌شود و برای این که استحکام کافی داشته باشند معمولا در هنگام پخت و مراحل شیمیایی ساخت از مواد با کیفیت بالا استفاده می‌شود.

نکته مهم بعدی در مورد آجرهای رستیک تنوع رنگ طبیعی آنها است، در ساخت این آجرها از رنگ‌های مصنوعی کمتر استفاده می‌شود و با استفاده از کاهش یا افزایش حرارت و مدت زمان پخت این رنگ‌های متنوع را در آجرهای رستیک ایجاد می‌کنند که به کار بردن آنها در نمای داخلی ساختمان می‌تواند منظره چشم‌نوازی ایجاد کند.